Stockholm

Stockholm na pobřeží
Stockholm je hlavním městem Švédska. Sídlí zde švédská vláda a parlament. Žije zde přes 750 000 lidí. Město se nachází na východním pobřeží mezi Baltským mořem a jezerem Mälaren. Město se rozkládá celkem na 14 ostrovech, které jsou spojeny 50 mosty. Přes 30 % plochy města je tvořeno vodními plochamy, které jsou také využívány k dopravě. Další třetinu města pokrývají parky a zeleň.

==== Doprava

=== Mezinárodní letiště Arlanda
Expresní vlak Arlanda odjíždí z nejnižšího patra v každém terminálu. Jednosměrná jízdenka stojí 240SEK (pro studenty s kartou ISIC polovinu – 120SEK). Vlak odjíždí každých 15 minut a cesta na hlavní nádraží trvá 20 minut.

Letištní autobusy Flygbussarna jezdí z městského terminálu do stanice hned vedle hlavního nádraží. Jízdenka stojí 110SEK (studenty pod 25 let pak 79SEK). Není možné zakoupit jízdenku u řidiče. Cesta trvá přibližně 40 minut.

Vlaková doprava Upptåget odjíždí ze stanice Arlanda C každých 30 minut. Dostanete se do stanice Upplands Väsby, kde je možné přestoupit a pokračovat dalším vlakem do stanice Stockholm Central. Celková doba cestování trvá přibližně 40 minut a zaplatíte 100SEK (studenti 70SEK).

Za hodinu a 80SEK můžete jet spojením SL bus 583, dostanete se na severní předměstí Märsta. Cesta trvá přibližně hodinu a jízdenka stojí 80SEK (s předplaceným kuponem 52SEK).

=== Letiště Bromma
Bromma je menší letiště 10 km západně od Stockholmu. Letištní autobusy jezdí do centra za 79SEK. Levnější je cestovat místním autobusem linky 112 do stanice Spånga a následně vlakem do centra Stockholmu.

=== Letiště Skavsta
Toto letiště většinou používají k přistání letecké společnosti Ryanair nebo Wizzair. Najdete zde dva konkurenční autobusové dopravce, kteří vás do centra dopraví za 80 minut. Letiště je vzdálené 100 km jihozápadně od města. Letištní autobusy odjíždí každých 20 minut. Jednosměrná jízdenka stojí 89SEK a zpáteční pak 178SEK. Fly by coach (od společnosti Ryanair) stojí 90SEK jednosměrně a 170SEK zpáteční. Nicméně existuje propagační kampaň, která umožňuje na jednu jízdenku cestovat dvěma lidem.

=== Letiště Västerås
Nedaleko města Västerås, 100 km na západ od Stockholmu je poslední letiště. Dostanete se sem většinou na letu společnosti Ryanair z Londýna. Autobusy do centra stojí jednosměrně 150SEK a zpáteční jízdenka 249SEK. Cesta trvá okolo 75 minut.

==== Památky

– radnice
– Kungliga Slottet – Královský palác
– Palác Drottningholm
– Gamla Stan – staré město
– Katedrála Storkyrkan

==== Nákupy

– Gamla Stan
– Drottninggatan – typická past na turisty, plná suvenýrů a levného oblečení
– Norrmalmstorg, Biblioteksgatan a Birger Jarlsgatan – Emporio Armani, Gucci, Hugo Boss, Karen Millen a Louis Vuitton
– Stockholm Quality Outlet

==== Ubytování
Ubytování můžete mít objednané již v rámci zájezdového balíčku. Pokud raději cestujete na vlastní pěst, vyplatí se projít pestrou nabídku hotelů a hostelů na stránkách „Hostelworld“:[http://www.hostelworld.com/?affiliate=mikr].

==== Letenky
„Letenky do Stockholmu“:[http://cenyletenek.com/mesto/stockholm/] je možné hledat přímo u konkrétních nízkonákladových leteckých dopravců nebo přes vyhledávače letenek – například službu „Pelikán“:[http://www.pelikan.cz/?a_aid=0f4f0eba].

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *